6 yıldır çözülemedi, 1 lirayı bulan 11 bin lira kazanacak

Sivas’ta tıpkı işletmenin kurulduğu devir 11 bin tuğla arasından birinin arkasına saklanan ‘1 liralık’ müşteriler marifetiyle 6 yıldır aranıyor.

Sivas merkezde mevcut benzeri işletme, içerisinde yer kayran 90’lar konseptiyle dikkat çekiyor. 1990’lı yıllardan akıllarda küsurat leblebi tozu, patlayan şeker hastalığı, gazoz üzere bir nice ürünün içerisinde bulunduran işletmede o yıllardan kalan atari oyunu bile oynanabiliyor. İşletmeye mevrut müşteriler 90’lar konseptinin tadını çıkarırken, işletmedeki bilmece detayı ise ilgi çekiyor.

İşletme sahibi vasıtasıyla işletmenin yapıldığı tarihte geçer not 11 bin tuğlanın bire bir tanesinin arkasına saklanan ‘1 liralık’ müşteriler aracılığıyla ayrımsız bilmece eliyle bulunmaya çalışılıyor. Bilmecenin çözülmesinin ardından 1 liraya ulaşabilen müşteriyi ise tuğlaların sayısı kadar yani 11 bin teklik mülk ödülü bekliyor. İşletmede boş tahribatı önlemek için ilaç kayran işletme sahibi aynı tuğlanın yerinden sökülme bedelini ise 250 liralık yerine belirledi. Elan başlangıçta bilmeceyi bildiğini düşünerek tuğlaları yerinden söktüren müşterilerin isimleri ve o günün tarihi ise sökülen tuğlanın üstüne yazılıyor.

“Babamın anlattığı çocukluğu burada yaşıyorum”

Oğuzhan Çaşkurlu, eş büyüklerinin anlattıkları çocukluğu bu işletmede yaşadığını belirterek, “Genel namına müzikler ve kafenin tasarımı 90’lardan kalma. Yaklaşık 100 asıl değişik gazoz markaları var. Atariler gayet tınlamalı, 90’lardan noksan olmasam de bana çocukluğumu hatırlatıyor. Seçkin insanın içerisinde o zamanlardan kalma tıpkısı albeni oluyor ve bana bura yeterince hissettiriyor o havayı. Babamın, amcamların, dayımların anlattığı çocukluğu burada yaşıyorum” şeklinde konuştu.

“Özlemini yaşadığımız günleri yaşatmaya çalışıyoruz”

İşletme sahibi Halil Kuşçu, çocukluklarında yaşadıkları günleri müşterilere neşelendirmek istediklerini ifade ederek, “Tığ 90’ları tüvana birisi yerine o günlerin özlemini hala yaşıyoruz ve işletmemizde de o günleri yaşatmaya çalışıyoruz. Biz iş yerimizde zat kestanemizi yapıyoruz, kişi leblebimizi burada kavuruyoruz. O dönemlerin sakızları, patlayan şekerleri, leblebi tozu, eskiye çevrilmiş adına 140 soy gazozumuz var ve bunlara benzer ürünlerimiz var. O dönemlere ilişik atarimiz var ve onu alçalma yazar gelenler oluyor. Atari salonları kalktı amma biz o zamanları neşelendirmek adına atari hizmeti veriyoruz” dedi.

“1 lirayı bulana 11 bin teklik mal ödülü”

İşletme sahibi Kuşçu, ödüllü bulmacadan bahsederek, “11 bin lira değerinde ödüllü oyunumuz var. Dükkan yapımı esnasında tuğlaların birinin arkasına yerleştirdiğimiz 1 liramız var ve bu parayı ulaşmak amacıyla yazılan benzeri bulmacamız var. Tuğlanın kırılması sonucunda de 1 lirayı bulana 11 bin liralık mal ödülü var” şeklinde konuştu.

“4 senedir bu bilmeceye esas yoruyoruz”

Yiğit Kahraman Güngör üstelik 11 bin teklik ödüle ulaşmak amacıyla 4 senedir bilmeceye kelle yorduklarını söyleyerek, “Sivas’ta bu konseptte bir tane kafe bura, arkadaşlarımla benim hoşuma gidiyor bu feraset. Arkadaşlarımla buraya kısaca 4 senedir geliyoruz. İlk geldiğimizde tıpkı bilmece oyunu olduğunu duyduk ve arkadaşlarımızla bu arada bu muamma oyununu araştırdık. Yaklaşık 4 senedir da bu bilmeceye kelle yoruyoruz. Dükkanda toplamda 11 bin tuğla var ve aynı tanesinin arkasına 1 TL yapıştırılmış. Bu paranın konumunu de aynı bilmeceyle vermişler. Bilmece konusunda çok çalışılmış bire bir bilmece ve bir nice farklı açıdan bakmamız gerekiyor. Biz bilmecenin son aşamasındayız şu dakika. Bu bilmece 7 aşamadan oluşuyor ve tığ dahi akıbet aşamadayız” ifadelerini kullandı. – SİVAS

Share: