6 ildeki ara sıra yerlere ilgilendiren “sit alanı” ve “korunması vacip gayrimenkul ekin varlığı” kararları

Hars ve Turizm Bakanlığının, şeş ildeki kâh yerlerin “sit alanı” yahut “korunması muktezi gayrimenkul firez varlığı” namına tescillenmesine ilgilendiren kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan Van Kültür Varlıklarını Dulda Nahiye Yerleşmiş, Diyarbakır ve İstanbul 4 Numaralı Ekin Varlıklarını Himaye Kesim Müesses ile Gelibolu Tarihi Alanı Hars ve Tabiat Varlıklarını Siper Komisyonu kararlarına bakarak, Bitlis’in Yabani Armut ilçesindeki Güzelsu Köyü mağarası ve yerleşim merkezi ile Siirt’in Kurtalan ilçesi Konakpınar köyündeki Musa Deresi Mağara Yerleşimi 1. adım kazı bilimsel sit alanı namına tescillendi.

Elazığ’ın Baskil ilçesi Bozoğlak köyünün Uzun Kulaklı Deresi mevkisindeki “Kelke Kayaç Oyma Sarnıcı 1” ve “Kelke Kaya Oyma Sarnıcı 2”, korunması muktezi gayrimenkul hars varlığı namına ilan edildi.

Conkbayırı’ndaki tarihi sit alanı, 1. ve 3. adım kazı bilimsel sit alanı oldu

İstanbul’un Fatih ilçesindeki 2351 cezire, 8 ve 7 parsellerde düzlük alan ve özel mülkiyete ilişkin gayrimenkul, korunması vacip taşınmaz hars varlığı car edildi.

Çanakkale’nin Eceabat ilçesi Büyükanafarta köyü Conkbayırı mevkisindeki tarihi sit alanı birlikte 1. ve 3. kademe arkeolojik sit alanı adına tescillendi.

Share: