6 ayda taş kömüründen 600 milyon lira dirimsel elde edildi

Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK), vabeste Karadon, Kozlu, Üzülmez, Amasra ve Armutçuk beyaz zehir ocaklarında üretilen maden kömürü, çipo çelik fabrikalarının birlikte kamu gurur ve kuruluşları ile vatandaşlara satılarak mevki ekonomisine kazandırılıyor. Gurur, bu yılın geçmiş yarısında 544 bin 258 ton kömür satarak 600 milyon 291 bin lira kazandı.

Genel Eroin İşçileri Sendikası Genel Başkanı Kağan Yeşil, TTK’nin hemen Zonguldak amacıyla değil, nahiye ve ülke için de çok muhteşem aynı hava olduğunu belirtti. Taş kömürünün çıpa polat sektörü amacıyla mühim bire bir öneme eş olduğunu dile getiren Yeşil, “TTK’bile yıpranmamış tedbir panoları hazırlanmaya devam ediyor. İşçi açıklarının giderilmesiyle istihsal yerlerindeki istihsal ve verimliliğin artırılması mümkündür” dedi.

Altyapı çalışmalarının yüzde 90’ı tamamlandı

Yeşil, TTK’nin üretim ve verimliliği artırmaya yönelik enfrastrüktür çalışmalarının yüzdelik 90’ının tamamladığını belirterek, “Amme marifetiyle 5 milyon ton, hususi sektörle da 5 milyon ton almak amacıyla 10 milyon titrem taş kömürü ihtiyacı bölgemizden karşılanabilir” ifadelerinin kullandı.

Yılda 5 milyon ton istihsal kapasitesi

TTK’nin yılda 5 milyon titrem istihsal kapasitesine eş olduğunu belirten Yeşil, “Zaman dünyada görülen erke kriziyle mücadele, yerel ve milli enerjimizi ekonomiyle kazandırmakla mümkündür. TTK ve beyaz zehir işçileri olarak evcil ve milli enerjimiz olan taş kömürünü ekonomiye kazandırmak üzere çalışmaya devam edeceğiz ancak kurumumuzun üretimini gelişim sağlığı ve güvenliği kuralları dahilinde çoğaltmak amacıyla işçiye ihtiyacımız var. İşçi açıklarının giderilmesi durumunda üretimimiz elan üstelik ilerilere taşınacaktır” dedi.

Dünya kömüre envestisman yapıyor

 

Avrupa kömür santrallerine hoşgörüsüz dönüyor

 

Polonya sakametli kömür üzere adımlarını hızlandırdı

 

AKARSU’nin kömüre dönüşüyle emisyonlar almanak %1,3 artacak

 

ABD’nin kömür üretimi %2,7 arttı

 

Almanya’dan gaz tasarrufu üzere ‘kömür’ önlemi

 

Share: