5 yaşında arkeologlardan Abra Antika Kentini öğrendi, 7 yıldır ziyaretçilere rehberlik yapıyor

5 yaşında arkeologlardan Yük Antik Kentini öğrendi, 7 yıldır ziyaretçilere kılavuzluk yapıyor

12 yaşındaki Mardinli Neslihan, 7 yıldır Dara Antik Kentini anlatıyor

MARDİN – Mardinli 12 yaşındaki Neslihan Kaya, 5 yaşından beri Dara Antik Kentinde mücahede tay tay arabası arkeologlardan öğrendiklerini 7 yıldır ziyaretçilere anlatıyor.

Mardin’e 30 kilometre uzaklıkta mevcut Abra Mahallesi’nde meydan düz ve tarihte Üst Mezopotamya’nın sunu koca yerleşim yerlerinden olan Angarya Antik Kenti’nde 1500 yıllık şişko mezarın yanı sıra türlü yapılar bulunuyor. 6. yüzyılda Bizans İmparatorluğu’nun Doğu’daki sonuç kalesi yerine kabul edilen Angarya ve çevresi, o zaman savaşların genişlik sakil olduğu kesim olduğundan 18 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde surlarla çevrilerek benzeri defans sistemi oluşturuldu.

O dönemde yaklaşık 40 bin nüfusun barındığı kentin su ihtiyacı dahi yapılan sarnıçlar marifetiyle giderildi. Bizans İmparatorluğu dönemine ait yapıların bulunduğu alanda yapılan kazı çalışmalarında bu sarnıçlar üstelik ortaya çıkarıldı. Tarihi kentte sarnıçların yanı sıra zindanda bulunuyor. Mardinli 12 yaşındaki Neslihan Kaya ise arkeologlar tarihi alanda kazıları yürütürken 5 yaşından beri onlardan öğrendiklerini 7 yıldır tarihi yapıları gezmeye mevrut ziyaretçilere anlattığını söyledi.

“Öğrendiklerimi rehber olup ecnebi dille aktarmak istiyorum”

Türkiye ve dünyanın dört bir yanından mevrut insanlara arkeologlardan öğrendiklerimi aktardığını tabir fail Kayaç, “7 yıldır burada hisse senedi yapıyorum. Öğrendiklerimi paylaşıyorum. İlerde emare kalkmak istiyorum. Burada öğrendiğim bilgileri gelecekte de aktarmak istiyorum. ve yabancı dille beyan etmek istiyorum” ifadelerinde bulundu.Share: