5 ayda 300 bin kişiyi ağırladı

Kütahya’nın güneş ve turizm potansiyelini tamam dünyaya takdim etmek için kullanılmamış aynı göz açısıyla hazırlanan Frig Kasaba ve Medeniyet Lansman Merkezi’ni Haziran ayından buyana 300 binin üzerinde ziyaretçi ağırladı.

Tarihi 3 bin yıl öncesine müstenit ve Eskişehir, Kütahya ve Afyon bölgelerinde kurulu olan Friglerin merkezi olan Kütahya’da Frig vadisi turizmini yükseltmek ve tanıtmak amacı ile yapılan Frig Yer ve Uygarlık Lansman Merkezini Haziran ayından bu yana 300 binin üstünde evcil ve ecnebi ziyaretçiyi konuk etti.

Frig Belde ve Uygarlık Lansman Merkezi’nde ürünlerini sergileyerek, Frig mirasının beraberinde Kütahya’nın ahali sanatlarını, içimli mutfağını, kültürünü yaşatmayı amaçladıklarını tabir eden Kütahya Tekâmül Enstitüsü Müdürü Elif Telli, “Tekemmül Enstitüsü adına, Kütahya’nın tanıtımına büyük katkı sağlayacak olan Frig Çevre ve Uygarlık Lansman Merkezi’nde valilik projesi kendisine Valimizin destekleri ile paydaş yerine yerimizi almış bulunmaktayız. Bu çerçevede kurumumuzda çini, halk sanatları, giysi, oyun, şart-meşrubat hizmetleri alanlarında çalışmalarımız bitmeme etmektedir. Frig Yer ve Uygarlık Lansman Merkezi’ndeki çalışmalarımız ile ilişik mahsulat ortaya koyuyoruz. Tığ bu çalışmalarımız ile ait Frig Vadisi’ne her an bizzat durumunda motifler olsun, Frig kültürü olsun araştırmalarımızı yaptık, arşivledik ve bunlardan yola çıkarak kurumumuzda çalışmalarımızı yapıyoruz. Frig kültürünü yaşatarak ati nesillere aktarma etmek ve bu binlerce yıllık kültürü sürdürmektir amacımız. Halk sanatlarından kap ve otağ çalışmalarımızı var. Bunları beraberinde gelecek merkezinin İstanbul- Antalya karayolu üzerinde bulunmasından kıran yoldan turistlere Kütahya kültürünü hem lanse etmek hem da onların ihtiyaçları ortamında ayrıca bir çalışmamız oldu. Çocuklarımız için yastıklar, kumbaşı kıyafetleri üzere kendilerine ihtiyacı olabilecek Frig kültürünü yaşatacak o eserleri yapmaya çalışıyoruz. Yaptığımız araştırmalar sonucunda geyikler, boğalar, çağ, aslan, Frig askeri Frig kültüründe olan motifler. Biz bunları arşivledik ve 60 kişilik ayrımsız ekip ile bu desenleri ürünlerimizin üzerinde bunları kullanarak Frig kültürünü yaşatmaya çalışıyoruz. Bu birlikte merkezimi de Kütahya’nın tanıtımını yapmak amacı ile lezzetli lokal lezzetlerimizi birlikte misafirlerimize sunuyoruz” dedi.

“3D mapping gösterimi ile kentin öne çıkan özellikleri tanıtılıyor”

5 ayda 300 bin kişinin üstünde ziyaretçiyi mihman ettiklerini söyleyen Elif Telli, “Kütahya Valimiz Yüksek Çelik’in gayretleri ile Haziran 2022 yılında yapılan açılış töreni ile hizmete alınan Frig Kasaba ve Uygarlık Lansman Merkezi’ne bugüne kadar 300 bininin üzerinde domestik ve yabancı misafirimiz adeta tıpkısı cazibe merkezi oldu. Kütahya’nın ve Frig vadimizin tanıtımı açısında önem olan bu merkezimizde umum sanatlarının yanı sıra İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya kadar şişman şehirlerin kavşağı olması nedeni ile çok sayıda çokça sayıda misafirimizde istirahat etmek için buraya geliyor ve porsuk barajı eşliğinde sevinçli anlar geçiriyor, 3D mapping gösterimi ile kentin öne sâdır özellikleri tanıtılıyor. Merkezimizde ziyaretçilerin deneyimleyebileceği çini üretim bölümü oluşturduk. Burada ustalar çini eserlerin bütün imal aşamalarını ziyaretçilere gösteriyor. Bire Bir çamurun şekillendirilmesi, motiflerle bezenmesi, boyanması ve sırlandıktan ve bin derecede fırınlandıktan sonra esere dönüştüğü gösteriliyor. Fayans buradaki tabirle renklerin notası, renklerin ahengi. Camın toprakla bütünleştiği, rengin ateşle dans ettiği bir süreç fayans. Bunu orada bir anda deneyimlemek balaban tıpkısı afiyet elde ediyorlar” diyerek konuştu. – KÜTAHYA

Share: