4 santimlik kesi ile ur ameliyatı

4 santimlik kesi ile ur ameliyatı

BAUN Tıp Fakültesi’nde kalbin önündeki ur ayrımlı aynı operasyonla alındı

BALIKESİR – Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Umumi Cerrahi Anne Selen Dalı Akademisyen Op. Dr. Erman Alçı, Balıkesir’bile bir ilki gerçekleştirdi. Dr. Alçı, 24 yaşındaki ayrımsız hastanın kalbinin çabucak üstündeki paratiroit bezinin iyi huylu tümörün alınmasını, inan tahtasını kesmeden, boyundan yapılan 4 santimerelik kesi ile gerçekleştirdi.

BAUN Tababet Fakültesi Hastanesinde kalbin önünde düzlük düz tümör ayrımlı tıpkı yöntem ile alındı. Boğazın hemencecik altından 4 santimetrelik kesi ile alınan ur operasyonu ile ilgili hikmet veren Op. Dr. Erman Alçı, “Hastamız 24 yaşında karı hastaydı. Aut merkezde yapılan tetkiklerinde genel nitelik bozukluğu ve kalsiyum yüksekliği zımnında hastaneye yatan benzeri hastamızdı. Orada yapılan tetkiklerinde hastanın bu kalsiyum yüksekliğinin, paratiroid bezleri ile ilişkin olduğu bu problemin ortaya çıktığı anlaşılmıştı. Fakat orada yapılan tetkiklerde paratiroid adenomunun bu hastalığa sebep olan dokunun hastanın kalbinin anında dolay yüzünde, kalbin esas toplardamarın ön yüzünde yerleştiğini ve riskli bire bir cerrahi olduğunu namına iletmişler. Hastamız başka ayrımsız ilden bize başvurdu. Orada cerrahi müdahale olamayacağı elan istikbal bire bir merkezde olacağını söylemişlerdi. Ardından biz tabii hastamızı tekrardan değerlendirdik, gerçekten kalsiyumunun faziletli olduğunu ve bunun paratiroid patolojisi olduğunu ve yapılan sintigrafi ve ultrason değerlendirmeleri sonucunda dış merkezde söylendiği üzere ektopik yerleşimde olduğunu, normalde olması gereken yerin dışında kalbin ön yüzünde riskli benzeri bölgede oturmuş olduğunu tayin ettik. Ardından bire bir cerrahi planlaması yapmamız gerekiyordu. Bittabi iç salgı branşı, Çekirdeksel Tababet branşı, ışın bilimi branşı ve ruh yaradılış branşı ile hastayı paylaştık gelişigüzel konuştuk. Aslında cerrahi otama biricik tedavisi, Cerrahi endikasyonu var planlanması gerekiyor ama yapılacak cerrahi hem genç benzeri marazlı hem birlikte yerleşim yeri adına atipik yerleşimli benzeri meydan olduğu için hastanın inan tahtasının açılarak bu ameliyatın gerçekleştirilmesi gerekme riski vardı. Dolayısıyla tığ birlikte bu riski ayn önünde bulundurup ihtisas yaradılış bölümümüzden Onursal hocamızla görüştük. Onun birlikte hastadan bilgisi oldu, işler gününün planlamasını ona göre yaptık. Yani boyundan yapılan tıpkı kesiyle kalbin ön yüzüne ulaşılamadığı takdirde, hastanın göğüs tahtası bariz duygu ameliyatlarındaki üzere açılıp o şekilde aracısız kitleye muvasala gelmek zorunda kalınabilirdi, dağ senaryo buydu” dedi.

Op. Dr. Alçı, sözlerine şöyle devam etti: “Tığ dahi buna mücehhez olup, planlamamızı yaptık. Amma mutluyuz kim hakeza genç tıpkı hastamızda buna lüzumlu kalmadı. Kalabilirdi ama kalmadı. Boyundan yaptığımız kestirmece 4 santimlik kesiyle bu kitleye ulaştık, kalbin yöre yüzünden timus bezinin içinde olduğunu ameliyat öncesi çokça ongun ayrımsız değerlendirme yapmıştık radyologlarımızla nükleer tıp doktorlarımızla. Ameliyat öncesi tespit ettiğimiz şekilde timus bezinin süresince olduğunu gördük timus beziyle bu arada yukarıya aldık, boyundan yaptığımız kesiden temas inan tahtasının kesilmesine lüzumlu kalmadan bu ameliyatı başarıyla gerçekleştirdik. Standart bilcümle ameliyatlarda yaptığımız gibi ameliyatın başarısını nesnel yerine ölçebilmek yerine tıpkısı soluk tahlili çalıştık. O zaman tahlilinde üstelik 60’lı değerlere düştüğünü gördük 1000’li değerlerden, peşi sıra ayrıksı ayrımsız ülkü olmadığını gördük ve ameliyatı sonlandırdık” dedi.

Bir günde taburcu oldu

Op.Dr.Erman Alçı, hastanın 1 dönüş bilahare taburcu olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti: “Bu gerçekleştirmiş olduğumuz paratiroid adenomun ameliyatı, boyundan yapılan bir kesiyle çıkarılmış olması, göğüs tahtası açılmadan yapılan ayrımsız kesiyle matrut olması bizim bildiğimiz kadarıyla hem Balıkesir Üniversitesi’nde hem birlikte bölgede ilk kez gerçekleştirildi. Bunun üzere da hem kliniğim, hem şahsım hem üstelik üniversitem yerine mutluyum.

Halk dili ile ifade etmek gerekirse bu çaput kalbin dolay yüzünde iskân gösteriyordu ölçün yerleşim boyunda olması gerekiyordu. Nadiren hakeza oluyordu seyrek kalbin dolay yüzünde alelhusus esas toplardamarın civar yüzünde yerleşebiliyor ve bu ameliyatlarda boyundan yapılan bir kesi ile kitleye erişebilmek tam olmuyor. Zımnında hastanın inan tahtasının açılıp, belirgin duygu ameliyatlarında olduğu üzere aracısız o kesiğe ulaşılması gerekebiliyor. Bu elbette hastalar için, gailesiz hastalar amacıyla istenmeyen tıpkı durumdu”

“Riskli ameliyatı çokça macerasız atlattım”

Böylesi riskli tıpkısı ameliyatı çokça şen atlattıklarını tamlayan ve Manisa’nın Soma ilçesinden gelerek hastaneye başvuran 24 yaşındaki Ayşe Ateşli, yaşadığı bu operasyonu şöyle anlattı:

“Bu bende çokça etraflı zamandan beri varmış belli, göden bulantısı soluk darlığı, halsizlik, yorgunluk, mızrap ağrıları şikayetlerinden çevre ben gerçekte gelmiştim. Kent hastanesinde 10 gün büyüklüğünde yattım. Daha sonraları faaliyetler olmam gerektiği söyleyerekten da Erman Komutan’in ününü duydum. O bile iyi olsun apotr oldu böylece bu hastalığın köle olduğunu öğrendim. Işler öncesinde korkularımız vardı tabiatıyla amma Erman Koca rastgele şeyi yer uzun detayına kadar anlattı bana Çok ağır olduğunu söyledi. Riziko, tabii kim olduğunu söyledi, buradan açamazsak şayet aşağıdan inanç tahtasını açacağını, Bittabi yaşımın zinde olmasından belde yoğun olacağını söyledi. Korktuk hep gelişigüzel ama daha sonrasında girerken ameliyata, haddinden fazla da negatif değil artı düşündüm. Takatli fazla bir şey hissedemedim, esasen hangi hissetmem gerektiğini bile bilemedim. Onun dışında Erman Bey’e güvendim düpedüz diyebileceğim bir tane şey o Ayrıksı dahi dokuz canlı aynı madde yapmadım ameliyattan önce, sonrasında dahi gayet iyiydim. Tabii ağrılarım oldu ama tıpkısı dönem süresince kendime geldim. 6 saat içre aşındırmak yemeye, su İçmeye başlamıştım ayağa birlikte kalkmıştım yani Ertesi periyot de gayet şen bir şekilde evime dönebildim” dedi.

Share: