“4. Art Trabzon Uluslararası Danışma Buluşması” sona erdi

Trabzon’de, 11 ülkeden 50 sanatçının katılımıyla düzenlenen “4. Arka Trabzon Uluslararası Musahabe Buluşması” 7 günce programın ardından tamamlandı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin ocak sahipliğinde tevhit edilen etkinliğin serencam gününde planlı fotoğraf sergisi, Ortahisar ilçesindeki Kızlar Manastırı’nda törenle açıldı.

Vali İsmail Ustaoğlu, serginin açılışında, sanata ve sanatçıya ehil çıkmak adına şehirde planlı etkinliğin koca olduğunu söyledi.

Organizasyonun aynı zamanda Trabzon amacıyla ayrı bire bir ayar oluşturduğunu rapor eden Ustaoğlu, “Zira bu topraklar, bu hoşgörü ikliminin yüzyıllardır vermiş olduğu mesajlarla birçok medeniyete eş sahipliği yapmıştır. Binlerce yıldır çokça sayıda sanatçıyı, sanat severi yetiştirmiş bu topraklar. Ülkemizin çıkacak olduğu bu uygarlık yolculuğunu inşallah daha birlikte ileriye taşıyacağız.” dedi.

Büyükşehir Şehremaneti Başkan Vekili Atilla Ataman ise Kızlar Manastırı’nın hizmete sunulmasının, sanata verdikleri değerin benzeri örneği olduğunu vurguladı.

Sanatın ve sanatçının emrinde olmaya bitmeme edeceklerinin altını çizen Ataman, “Takkadak resimle değil, karikatürle, şiirle ve sanatın değişik dallarıyla birlikte yöre plana çıkmamız lazım. Şunu afiyetle söyleyebilirim ki Trabzon, nüfusu bakımından sunma aşkın sanatçının bulunduğu diyar. Taslak, foto ve özge dallarda üstelik Trabzon’un olduğunu anlatım etmem lazım. Bu sunturlu şehrin benzeri parçası ve onu sahne ediyor olmaktan şişman ayrımsız nağme duyuyorum.” diyerek konuştu.

Vali Ustaoğlu ve tören düzeni üyeleri, Azerbaycan, Almanya, Kosova, İran, Ukrayna ve Mısır’ın de aralarında bulunduğu 11 ülkeden 50 ressamın eserlerinin vadi aldığı serginin açılışını gerçekleştirdi.Share: