25 yıldır çırağ satarak evini geçindiriyor

25 yıldır mum satarak evini geçindiriyor

TUNCELİ Tunceli’nin Ovacık ilçesinde güçlü 43 yaşındaki Birgül Ağdoğan, 25 yıldır Munzur Gözelerinde lamba ismini verdikleri doğal mumları satarak geçimini sağlıyor.

Ovacık ilçesinde kâin doğası ile kendine hayran bırakan ve ahali arasında kutsi akseptans edilen Munzur Gözeleri’nin herhangi bir mevsim ziyaretçisi eksik olmuyor. Yazın ziyaretçi akınına uğrayan gözeler kışın ise tıpkı nebze sessizliğe bürünüyor. Gözelere gelen vatandaşlar burada mum yakarak umu tutup yakarış ediyor. İlçede canlı 43 yaşındaki Birgül Ağdoğan ise 25 yıldır buraya gelen ziyaretçilere kandil hesabına beğenilen çıraları satarak geçimini sağlıyor. Çıra satarak geçimimi sağladığını aktaran Birgül Ağdoğan, “Bezi alıyor ve kesiyoruz. Bal mumu eritiyoruz. Bezi içerisine batırıyor çıkartıyor ve kurutuyoruz. Bilahare makasla kesiyoruz. Ardından sarıyoruz ve satıyoruz. Hangi türbeye gidilmişse onun adı anılarak yakılır. Elan sonraları yakarış edilir. Dilekler varsa dilekler söylenir. 25 senedir satıyoruz” dedi.

Daha önceden parafin mumların yakıldığını aktaran Ağdoğan, “Munzur Ata amiyane aynı kirleniyordu. Annem tığ çaput alalım eski çıralarımızı yapalım dedi. Işık tezyifkâr kirletiyordu. Akıp suya geliyordu. İnsanlar o mumdan kayıyordu. Mumla gelenlere çıra veriyorum. Mumları evinize götürün diyorum. Bunların tanesi 1 TL’ye satıyoruz. 3 şerha yakabilir. Fazlasına icap namevcut. Karı boyu paketi da 10 TL’ye satıyoruz. Satıyorum öz geçimimi sağlıyorum. Evime kayıt alıyorum. Şuan bambaşka tıpkı geçimimiz namevcut” diyerek konuştu.

Share: