2022’de yeryüzü bir iki 1014 işçi hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından paylaşılan ‘Orak Ayı Ayı İş Cinayetleri Raporu’nda, “Yüzdelik 67’sini ulusal basından; yüzdelik 33’ünü ise işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, hisse senedi güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri, sendikalar ve domestik basından öğrendiğimiz bilgilere binaen belirleme ettiğimiz kadarıyla 2022 yılının önceki yedi ayında sunma beş altı 1014 iştirakçi hayatını kaybetti” ifadeleri ile hayatını kaybeden işçilere ait bilgiler açıklandı.

SUNU HADDINDEN FAZLA ÖLÜM TARIM İŞÇİLERİNDE GERÇEKLEŞTİ

Rapora göre, orak ayı ayında ekincilik, orman işkolunda 55 hisse senedi cinayeti meydana geldi. Sonunda bu sene işkolundaki ölümler 199’a ulaştı. Özellikle mevsimsel ekincilik işçilerinin çalıştıkları bölgelere ya birlikte tarlaya yolculuğu sırasında makul olmayan ulaşım araçlarının kullanılması, eskiyen traktörler, işçilerin barınma-istirahat-sililik alanlarının yetersizliği, serencam dönemde sakırga ısırmaları ölümlerin temel nedenlerini oluşturdu.

Temmuz ayında 28, bu sene ise şu asıl kadar 192 yapım işçisi yaşamını yitirdi. Sunma çok işçi ölümünün meydana geldiği üçüncü işkolu ise taşımacılık oldu. Ölümlerin yüzde 75’ini gidiş geliş kazaları oluştururken sair kocaman ayrımsız illet ise mücahede koşullarına sadık duygu krizleri adına kayda geçti.

BALA İŞÇİ ÖLÜMLERİ ARTTI

Temmuz kocaoğlan ile birlikte okulların kapanması ve çocukların özellikle ekincilik işkolunda çalışmaya başlamasıyla etkin bala ölümleri dahi arttı.İlk şeş ayda çalışırken ölen yavru sayısı 24 olurken sadece Temmuz ayında bu nüsha 15 kendisine kaydedildi. Ölen çocukların üçte birinin 14 yaş ve altında olduğu görüldü.

2022 yılının önce yedi ayında 14 gözyaşı ve şeş 14 çocuk iştirakçi, 15-17 yaş arası 25 bala/zinde iştirakçi, 18-27 gözyaşı arası 148 işçi, 28-50 yaş arası 483 işçi, 51-64 gözyaşı arası 217 iştirakçi, 65 yaş ve üstü 69 işçi, yaşı adsız 58 işçi hayatını kaybetti.

Avrupa Birliği’nde 1,2 milyon iştirakçi eksikliği

 

Tıp merkezinde müvellidülhumuza tüpü bomba kabil patladı: 1 işçi öldü!

 

Freni arızalanan lokomotif, işçilere çarptı

 

Share: