19. İmam Hatipliler Kurultayı Sivas’ta başladı

Sivas’ta 19. İmam Hatipliler Kurultayı, Türkiye genelindeki 600 civarında önder dil cambazı derneğinin katılımıyla başladı.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneğinin karı sahipliğinde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 4 Eylül Kültür Sarayı Keykavus Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen kurultayda İstiklal Marşı’nın ardından Kur’an-ı Eli Açık tilaveti yapıldı, kurultayın tarihini anlatan sinevizyon gösterisi izlendi.

Sivas Valisi Yılmayan Balkır, programda, kurultayın bu yıl ki temasının “ahde vefa” olduğunu belirterek, “Hakeza domuzuna bir organizasyonda sizleri Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin izlerini taşıyan ‘Sultan Kent Sivas’ta ağırlamaktan balaban bahtiyarlık duyuyorum. Kurultayımızın hayırlara miftah olmasını dilek ediyorum.” dedi.

Sağlık Nazır Yardımcısı Halil Eldemir da kurultayın Anadolu’nun bayrı şehri Sivas’ta yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kendisinin bile vaktiyle bir önder hatip derneğinde idarecilik yaptığını hatırlatan Eldemir, “İmam dil cambazı mezunları derneklerinin önemi büyüktür, bu nedenle derneklerimize topluluk çıkmalıyız ve çıkmaya da bitmeme etmeliyiz. Bu üniversitenin bahçesi, salonu 28 Şubat döneminde çıkışlı olan kudretli öğrencilerin, başörtülerinden muhit mezuniyet törenlerinden ağızları kapatılarak dışarıya atıldığı yerdi. Deminden bu kurultayı rektörümüzün familya sahipliğinde yapmanın sevincini yaşıyoruz.” diye konuştu.

Milli Terbiye Vekil Yardımcısı Osman Sezgin ise konuşmasında “selam” ve “teşekkür” kavramlarına aksan yaparak, “Teşekkür eden insan, kaynak algısı oluşuk insandır, adımlarını doğru ve durumunda atar. Dolayısıyla bu nimetleri, güzellikleri bize veren, sizlerle burada bizi bir araya getiren Kebir Cenabıhak’a bitmeyen şükürler olsun.” ifadesini kullandı.

İlim Ifşa Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan de kurultayın bu yılki teması olan ahde vefaya dikkati çekerek, Ayasofya’nın baştan ibadete açılmasını emsal gösterdi.

Açılışın Kovid-19 salgını döneminde yapıldığını anlatan Erdoğan, “Allah bize Ayasofya mükafatını verdi. İstanbul’un fethinin sancak camisi Ayasofya.” dedi.

Erdoğan, nimetleri mutlulukla karşılayarak gelecek nesillere aktarma üzerine henüz yüğrük olunması gerektiğini vurgulayarak, “Bizler sivil toplum kuruluşlarıyız, benzeri yolun yolcusuyuz. Daha itikatlı ayrımsız sulp yetişsin istiyoruz. Bununla de yetinmiyoruz, insaflı olsun, Allah korkusuyla büyüsün, ahlaklı olsun amma bir de acun nereye gidiyor, bunun gerisinde kalmasın. Bilimde, fende, teknolojide, fikirde alemdar olsun. Tıpkı zamanda bunun mücadelesini veriyoruz.” diye konuştu.

İmam hatip okullarında çok liyakatli nesillerin yetişmeye devam ettiğinin altını çizen Erdoğan, “Cumhurbaşkanı mortocu hatipli. 4 çocuğunu dahi önder hatibe göndermiş. Ego bile oğlumu önder hatibe gönderdim, ortaokulu bitirdi, liseye başladı. Buna de erbap çıkmamız bir ahde vefadır.” değerlendirmesinde bulundu.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Abdullah Ahu bile “ahde vefa” temalı kurultayın şiarını okudu.

İslam Hatır Enstitüsü ve Arsıulusal İslam Hatır Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Gözsüz de kurultayda küşat dersini verdi.

Share: