17 Ağustos’un yıl dönümünde doğuya ilgi çekti

17 Ağustos 1999 yılında meydana mevrut depremin sene dönümünde konuşan Deprem Araştırmacısı Ahmet Alan, şarki bölgesine dikkat çekti. Sosyal medyada ‘Yer Sarsıntısı ve Araştırma Merkezi’ ünlü sayfada 200 binden aşkın kişinin yakından takip ettiği Meydan, Marmara Depremi’nin yıl dönümünde sanılanın aksine doğuya özen çekerek uyarıda bulundu.

1999 Marmara Depremi’nin 23. senesinde değerlendirmede kâin Zelzele Araştırmacısı Ahmet Alan, ” Herhangi Bir büyük depremin sene dönümünde esasen ülkemizin deprem gerçeğini konuşuyoruz ve özeleştiri mahiyetinde konuşmak icabında bu gerçeği çok çabuk unutuyoruz. Buna güvenerek akıllara gine Marmara Depremi hangi devir sorusu geliyor. Münhal bahsetmek icabında yer doğrusunu tabii kim bilen Yaradan’dır. Ancak bence aşkın ırak değil. Her verdiğim demeçte, Şimal Anadolu Fay Zonu üzerinde alarm zilleri arakçı iki yasakçı var kim, bunlardan biri Bingöl ve çevresi, diğeri ise Marmara Denizi ve antrparantez Marmara Cenup şeridi. Kuzey Küçük Asya Fay Zonu’nun 1939’birlikte yaşanan Erzincan depremiyle başlayan, balaban zelzele üretme hadisesi 1942, 1943, 1944, 1957, 1967 ve en üst 1999 depremiyle sonuç buldu. Herkesin anlayacağı dilde bahsetmek icabında, gözümüzün önüne bire bir tahterevalli getirirsek, bunun tıpkısı ucunda Bingöl Bölgesi ve diğerinde ise Marmara Bölgesi kaldı. Bence ilk şarki, ardından da Marmara bu süreci yaşayabilir” dedi.

Bu sene kocaman depremleri yaşayabiliriz

Ahmet Yakut, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fakat 1999 depreminden bu yana çatışma 23 senesine geçmesine karşın, konkre adına çokça de tedarik alınmadı. Hem ayrımsız depremzede hem üstelik bu işe tahminî dokuz senesini vermiş bir deprem araştırmacı namına abstre manada şunu diyebilirim kim, ülkemizin batısı da doğusu da bu sene hissedilir ve ihtimal bile hasar donör depremler yaşayabilir. Ancak elimizdeki mütehavvil ve anomalileri doğru şekilde yorumlarsak, depremlerden ilk insanları bilgilendirdik ve yeniden bu depremler öncesi bilgilendirebiliriz. Teferruatlı lafın kısası depremleri kasten değil, depremlere alın önlem alarak ve bilinçli olarak ayakta kalabiliriz” dedi. – BALIKESİR

Share: