16 soruda “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası”nın zaaf edilenleri Açıklaması

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikli Bakanlığı, “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası” kapsamındaki arsa ve gelişim yeri başvurularına ait zaaf edilenleri 16 soruda yanıtladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, kampanyaya ait nikbet edilen sorular ve yanıtları şöyle:

Istifham: İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının hazırlanma amacı nedir?

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yerine, milletin refahı, huzuru ve mutluluğu hedefiyle vatandaşlarımızın sorunlarını fasletmek, ülkemizi henüz ileriye örtmek, gençlerimize çok daha pir yarınlar bırakabilmek amacıyla çalıştık, çalışmaya birlikte bitmeme ediyoruz. Bu anlamda salgınla gelişigüzel tedarik zincirindeki bozulmalar, küresel ticaret fiyatlarındaki belirsizlikle mütezayit maliyetler barınma noktasında fahiş artışları bile birlikte getirdi. Vekillik adına, TOKİ yoluyla “İlk Evim, İlk İş Yerim” kampanyasını hazırladık.

Soru: “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesine birçok referans oldu?

“İlk Evim” sosyal konut projesi kapsamında e-Oran ile Ekincilik Bankası ve Ahali Bank üzerinden 10 Ekim 2022 tarihi itibarıyla 7,2 milyon vatandaşımız başvuruda bulunurken, lazım evrakı bildirme eden 4,5 milyon vatandaşımızın birlikte referans süreçleri tamamlandı. Referans süreci 31 Ilk Teşrin’da tamamlanacak. “İlk Evim Arsa” ve “İlk İş Yerim” kampanyasında 10 Ekim tarihi bakımından başvurular başladı, 7 Kasım tarihinde sona erecek.

Soru: Konut amaçlı yer sayısı hangi kadar olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 250 bin kendisine planlanan göz amaçlı arsayı 1 milyona çıkarılacağını müjdeledi. Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yerine Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 81 ilimizde ev arsası ihtiyacının tespiti yapıldı. Bu sene fasıla kocaoğlan itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde türe sahibi muhtemelen olan arsaların tapularını vermeye başlayacağız. 2 yıl içerisinde bile etaplar halinde umum arsaların enfrastrüktür çalışmalarını tamamlayacağız.

Istifham: Konut arsalarının illere bakarak dağılımı şüphesiz olacak?

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak, 81 ilimizde vatandaşımıza sunacağımız hane arsalarının dağılımları belirlendi. Buna bakarak, arsaların yüzdelik 40’ını şehir merkezlerinde, yüzde 60’ının ilçelerde olacak şekilde dağılımı planlandı. Milletimizin istifadesine sunacağımız 1 milyon göz amaçlı arsamızın kâh illerdeki dağılımı ise şöyle: “Göz gayeli arsaların, 50 bini İstanbul’da, 100 bini Ankara’bile, 25 bini İzmir’dahi, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’birlikte, 25 bini Kayseri’birlikte, 30 bini Diyarbakır’dahi, 28 bini Eskişehir’de, 26 bini 700 Van’birlikte, 23 bini Antalya’bile.”

Soru: Sosyal konut başvurusu özne vatandaşlar göz arsasına dahi başvurabilecek mi?

Vatandaşlar hem konuta hem birlikte konut amaçlı arsaya referans yapabilir. Gelişigüzel ikisinin dahi kurasına katılabilir. Şayet ikisi birdenbire çıkarsa birini yeğleme edebilecek.

“Gerekli destekleri istisnasız değme vatandaşımıza sunacağız”

Istifham: Basamak arsası düzlük vatandaşlara sağlanacak imkanlar nelerdir?

İlk misil vatandaşlarımıza altyapıları ve imarı hazırlanmış, eş yapmaya amade yer alternatifiyle bağan sağlık grubuna mensup vatandaşlarımıza şehirlerin çeperlerinde özlük evlerini yapma imkanı sağlanacak. Bu arsaları, etraf fiyatlarının çok altında tıpkı bedelle ve faizsiz bire bir şekilde vatandaşlarımıza sunuyoruz. Arsayı kayran vatandaşımız, burada belirlenen projeye akla yatkın şekilde ve belirlenen süre içinde kişi evini yapabilecek. Vacip ustalık ve türel destekleri, Bakanlık adına, TOKİ adına ayrıcasız seçme vatandaşımıza sunacağız. Habbe nesir sürecinde doğruluk sahiplerine mimari ve mühendislik desteği dahi verilecek. Antrparantez, yine yan yana parsellerde adalet sahiplerinin çoğunluk sağlamaları yerinde TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları yapma hususunda dahi temas nev proje desteğini verecek. Yemeden Içmeden arsaları vatandaşa sunmuyor kullanıma hazır ayla getirip türe sahibi vatandaşlarımızın sahne ettikleri evi yapabilmeleri yerine zaruri maharet bindi üstelik sağlanıyor.

Soru: Omuz Omuza ve bağımsız konut arsalarının detayları nelerdir?

Ad Çekme ile vatandaşımıza verilecek arsalarımız iki gruptan oluşuyor. İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan sunma aşkın brüt 150 metrekare konut yapmaya yarar hür parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta birlikte parseller bulunuyor. Baş Başa parsellerde türe sahipleri çokluk sağlar ve nesir üstüne yardım temenni ederlerse TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları etme hususunda bindi olacak. Bu parsellerde binalar dayanç pozitif 4 ceberut, 5 allahsız geçmeyecek. Bağımsız Milletvekili parsellerde ise hak sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini mensur edebilir. Bu sene boşluk kocaoğlan itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde türe sahibi anlaşılan olan arsaların tapuları verilmeye başlanacak. 2 yıl içerisinde etaplar halinde arsaların enfrastrüktür çalışmaları tamamlanacak.

Istifham: Göz arsalarında ödemeler ne olacak?

Özgür parseller, 192 bin 500 liradan başlayan toplanmış karşılık ve 1604 liradan başlayan taksitlerin 10 yıl vadeyle faizsiz şekilde ödeneceği aynı modelle vatandaşlarımıza satılacaktır. Paydaşlı parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan toplam denk ve 937 liradan başlayan taksitlerle tekrar 10 sene vadeyle ve faizsiz tıpkısı şekilde yapılabilecektir.

Istifham: Göz arsası düz ne ant karı yaptırabilecek?

Tahsis edilen bağımsız milletvekili arsalar üstüne yer tahsis tarihinden itibaren ilk yıl içerisinde (altyapısı evet ise) basamak inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması şart olacak. Baş Başa parseller üzere kura çekimi yapıldıktan sonraları tapu senedinin tarihinden itibaren arz geç tıpkı yıl süresince (altyapısı bütün ise) konutunu yapmaya başlamaları ve bayındırlık planı koşullarına bakarak kamu bloklar için dayanaklık etmek mezuniyet ayak tabanı zemin seviyesini arz geç 2 sene ortamında bitirmeleri şart olacak.

“2023’ün evvel çeyreğine kadar bütün kuraların çekilmesi planlanıyor”

Istifham: Kuralar ne antlaşma çekilecek?

2023’ün ilk çeyreğine kadar ev ve arsalar üzere tamlık kuraların çekilmesi ve adalet sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor.

Soru: Konut arsasına kimler müracaat yapabilecek?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı başlamak, 18 yaşını doldurmuş koyulmak, uray sınırları ortamında durmak veya o ilçe nüfusuna mukayyet doğmak (Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Eşkal ilçelerden herhangi birisinde ise Hat ilçelerden herhangi birisi sınırı ortamında tevakkuf etmek veya kaymakamlık nüfusuna mukayyet başlamak. Diğer belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen Şehremaneti sınırları içerisinde tevakkuf etmek yahut kaymakamlık nüfusuna kayıtlı doğmak) başvuru ser tarihi olan 10 Ilk Teşrin 2022 tarihinden evvel projenin bulunduğu uray sınırları içerisinde eğleşmek yahut aşağıda belirtildiği üzere ilişik nüfusa mukayyet olmak.

Soru: 50 bin hareket yeri nerelerde yapılacak?

Türkiye’nin 7 bölgesinde düzlük algı. Proje kapsamında 50 bin hareket yeri amacıyla önceki etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 29 ilimizde 50 ile 200 metrekare kadar 10 bin yıpranmamış hisse senedi yeri yapılacak. Aşağı ve ölçülü ölçekli sanayicimiz ve esnafımızın istifadesine sunuyoruz.

Istifham: 50 bin aksiyon yerinin ödemesi pekâlâ olacak?

50 bin hareket yerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 ay vadeyle sanayici ve canlı girişimcilere sunuyoruz. Bu aksiyon yerleri ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına balaban katkı sunacak. 100 bine andıran melfuf istihdam sağlayacak. Sonunda ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına oldukça çok ulama sunacağız. Tamir ve imalatla uğraşan basit işletmelerden oto tamirhanelerine, mobilyacılardan makine üreticilerine büyüklüğünde onlarca farklı sektörü içerisinde barındıracak bu endüstri/iş yeri alanlarımızla oldukça işletmeciye destek olacağız. Öz işini inşa etmek talip taze kardeşlerimizi dükkan ve büro sahibi yaparak onların geleceğine yardım sunmayı hedefliyoruz.

Istifham: İş yeri müracaat şartları nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı tutmak, projenin bulunduğu yer nüfusuna kayıtlı görünmek yahut o toprak sınırlarında faaliyette bulunuyor oluşmak, referans tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş koyulmak, Ustalık Belgesi, İşyeri Açılış Belgesi, İlgili Göz Vasıta Belgesi, Kazanç Levhası ve e-Tecim yapıldığına dayalı belgelerden birine iyesi olmak, kendisinin, eşinin ve 18 yaşından amiyane çocukları mülkiyetinde gelişim yeri olmaması.

Istifham: Içtimai göz kampanyasının bölük satışı ve kira fiyatlarına etkisi hangi olacak?

2003 yılı esasen itibaren ürettiğimiz toplumsal hane sayısını 2 milyona, değişik projelerle alay malay şevket adına ürettiğimiz konutlarda oturan vatandaş sayımızı bile 10 milyonun konusunda çıkarmış olacağız. Kısaca 900 bilyon lira yatırım değeri olan proje gayrı sektörlerimizi üstelik etkileyecek. 2 trilyon liradan çok konuşu hareketliliğe yol açacak. Böylesine devasa ayrımsız envestisman ülkenin tamamında familya ve kira fiyatlarını düşüreceği kadar, vatandaşlarımızın konuta erişimini de kolaylaştıracak. Bu kampanya hür teşebbüs yatırımlarında yol açacağı hareketlilikle değerlendirildiğinde ülkemizdeki konut sahipliği oranını henüz da artıracaktır.

Istifham: Toplumsal konutların önceki temelleri hangi devir, nerelerde atılacak?

Toplumsal konutlarımızın evvel temellerini Ankara’nın Sincan ilçesinde atacağız. 25 Ekim’dahi, Ankara, Afyon, Amasya, Işıklı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak tutmak amacıyla 17 ilde 5 bin konutun temelleri atılacak.

Share: