14 ayda mevrut 600 bin çağrıdan 483 bini gene ve esassız artık

14 ayda gelen 600 bin çağrıdan 483 bini yeniden ve asılsız çıktı

350 bin nüfusluk şehirde 2 kalpsiz 112 Ivedili Çağrı Merkezi aranmış

BİTLİS – 350 bin nüfuslu Bitlis’te 112 Evgin Çağrı Merkezi hattına 14 ayda sakıt 600 bin çağrıdan 483 bini tekrar ve uydurma çağrı yerine kaydedildi.

19 Haziran 2021 yılında Bitlis’te hizmete açılan 112 Çağrı Merkezi; polis, açıkgöz, cankurtaran, itfaiye, Kıran ve Acil Genişlik Yönetimi Başkanlığı ve orman koyulmak için 7 kurumu bünyesine katarak bakım vermeye bitmeme ediyor. 112 Müstacel Davet Merkezi’nde 14 ayda yaklaşık 600 bin çağrıya cevap verildi. Vatandaşların yer tahakküm anlarında hayatta kalmaları amacıyla gittikçe yarışan ekiplerin en iri sorunu ise batıl ve tekrar eden çağrılar oldu. İl genelinde 14 ayda diyar nüfusunun 2 kalpsiz kadar çağrı düz 112 Ivedi Davet Merkezi’ne yapılan 600 bin çağrıdan 117 bini olay, 483 bin çağrı ise mükerrer (yeniden fail) ve asılsız davet yerine kayıtlara geçti.

Bitlis’te ivedi durumu olan vakalara havari olabilmek ve hanay kurtarabilmek için gece gündüz telefon başında muntazır 112 Acil Davet Merkezi çalışanlarına gelen çağrıların bazıları güldürürken bazıları ise pes dedirtti. Abes çağrılar dolayısıyla acil çağrıları bekletivermek zorunda küsurat davet merkezi çalışanları ise arada bir vatandaşları ikna etmekte sorumluluk çekiyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda kâin Bitlis Vali Yardımcısı İzzet Cem Ürün, 14 ayda yapılan 483 bin çağrının bire bir olayın tekrarı olduğunu belirtirken, vatandaşlara 112 Evgin Çağrı Merkezi’ni gereksiz yere aramamaları ve meşgul etmemeleri üstüne de uyardı. 112 Acil Davet Merkezi’nin aralıksız demeden vatandaşlara bakım verdiğini tabir fail Işaret, “112 Ivedi Davet Istikbal Merkezimiz, 19 Haziran 2021 tarihinde İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun teşrifleriyle hizmete açıldı. Yaklaşık 14 aydır Bitlisli vatandaşlarımıza 112 Evgin Çağrı Merkezi yerine hizmet veriyoruz. 14 kamer içerisinde 112 Acil Davet Merkezimize yaklaşık 600 bin sayı çağrı ulaştı. 600 bin adet çağrının 117 bini vakaya dönüşen çağrı adına kayıtlarımıza girdi. 483 bin çağrı ise vakaya dönüşmeyen çağrı yerine kayıtlarımıza girdi. İki cirim arasındaki şişman farkın asıl sebebi, yinelenmiş olan çağrılardı. Tıpkısı olay mekanizma bulduğu takdirde tarafımıza vasıl evvel çağrı vakaya dönüşen çağrı namına kayıtlarımıza girmekte, akabinde olan çağrılar ise yinelenmiş olduğu için vakaya dönüşmeyen çağrı yerine kayıtlarımıza girmektedir” dedi.

“14 kamer içerisinde 7 vatandaşımıza yönetsel para cezası uyguladık”

Yersiz yapılan çağrılardan muhit 7 vatandaşa yönetsel nakdî ceza uygulandığını söyleyen Yapıt, “483 bin çağrının içerisinde boş yapılan çağrılar birlikte var. Bu abes yapılan çağrılar karşılığında vatandaşlara ilk namına idari nakdî ceza uyguluyoruz, henüz sonradan adli makamlara devretmek zorunda kalıyoruz. 14 ay içerisinde 7 vatandaşımıza yönetimsel para cezası uyguladık ve 7 vatandaştan 3’ünü abes çağrılarına bitmeme ettiği üzere adli makamlara uyarlamak zorunda kaldık. Tabi ki hiçbir vatandaşımızın ceza almasına razı değiliz. Ama benzeri vatandaşımızın yersiz çağrılar zımnında kıygın olmasını dahi uygun görmüyoruz. O yüzden vatandaşlarımızdan ricamız şudur, 112 Ivedi Çağrı Istikbal Merkezi’ni yersiz yere aramamaları ve meşgul etmemeleridir. Bunu yaptığı takdirde ayrımsız vatandaşımızın mağduriyetine etmen türlü. Vatandaşlarımız 112’yi aradıkları takdirde güvenlik, kurnaz, keyif, itfaiye aracı, AFAD ve ormana aracısız erişim sağlayabiliyorlar. Eğer vatandaşlarımız akilane aramalar ile 112’yi ararsa haddinden fazla elan mübarek ve henüz gani sonuçlar alacağız” ifadelerini kullandı.Share: