“13. İstiklal Yolu Yürüyüşü” gerçekleştirildi

Yürüyüşün katılımcıları

Yürüyüşten görüntüler

İstiklal Marşı’nın okunması

Vali Abdullah Ayaz’ın konuşması

SELIM Fırka Çankırı Milletvekili Sıhhatli Çivitcioğlu’nun konuşması

Mehter takımının gösterisi

Açıkgöz Umumi Komutanlığı Mehterler Birliği gösterisi

-Jandarma Umumi Komutanlığı Havacılık Başkanlığı Çelik Kanatlar helikopter gösterisi Çankırı’üstelik “13. İstiklal Yolu Yürüyüşü” gerçekleştirildi

ÇANKIRI – Halas Savaşı’nda silahların cepheye ulaştırıldığı yolda “13. İstiklal Yolu Yürüyüşü” gerçekleştirildi.

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinden Ankara’ya uzanan İstiklal Yolu’nda gerçekleştirilen etkinliğin Çankırı-Ilgaz bölümünde, vatandaşlar ve öğrenciler ayrımsız araya geldi.

Katılımcılar Üçoluk Karakolu mevkisinden Kıyısın köyüne kadar 5 kilometrelik bölümü yürüdü.

Kıyısın karye meydanında sona ermiş yürüyüşün ardından planlı törende gocunmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Abdullah Ayaz, burada yaptığı konuşmada, Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen eroin kazası nedeniyle etkinliğin iki hafta ertelendiğini ve bugün yapıldığını söyledi.

Maden kazasında hayatını kaybeden tamam işçilere Allah’tan yağmur yakınlarına çıdam ve ser sağlığı temennisinde kâin Ayaz, şunları dile getirdi:

“Bugün inşallah burada istiklale giden yolda çokça şişman emeklerin, gayretlerin harcama edildiği ve esasen geçkin büyük bir coşkuyla alacak ettiğimiz Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yıl dönümüne nazik katkı sunmuş olan istiklalin önünde hep bu arada bir aradayız. İnşallah bu programı her sene daha üstelik genişleterek henüz açık tıpkı katılımla alelhusus zihayat kardeşlerimizin üstelik bizlere eşlik etmesiyle, bu vatanın bugünlere nasıl geldiğini, bittabi emekler sarfiyat edildiğini, tahminî ayrımsız buçuk saatlik sürede yürüdüğümüz yer yolda kağnılarla İnebolu’dan alınmış olan cephanenin cephe hattına nenelerimizin, bacılarımızın gençlerimizin, yaşlılarımızın, çocuklarımızın emekleriyle gayretleriyle nasıl ulaştırıldığını anlatmaya himmet edeceğiz.”

İstiklal ruhunu ati nesillere aktarmanın yer büyük vazifeleri olduğunu belirten Ayaz, “Vatan, budun ve devletimiz bugünlere kolay gelmedi amma nazik bir başarıya imza atıldı, bu üstelik insanlarımızın erişmek değmek işlemesiyle gerçekleşti. İnşallah daha çok önümüzdeki yüzyılı Türkiye yüzyılını şu anda aramızda bulunan taze kardeşlerimiz inşa edecek ve bizden sonrakilere, ati nesillere haddinden fazla henüz iyicene ayrımsız Türkiye’yi bugünü bizlere geçmişlerimizin bıraktığı üzere bırakacaklar.” diyerek konuştu.

AK Öğür Çankırı Mebus Esen Çivitcioğlu dahi İnebolu’dan Ankara’ya cephane taşıyan Anne Hatunları, Şerife Bacıları ecnebi ettiğini söyledi.

Türkiye’nin yükselişinin yavaş yavaş devam edeceğine vurgu özne Çivitcioğlu, “İnşallah bütün alay malay Atatürk’ün çizmiş olduğu yolda asri medeniyetler seviyesine çıkarak ülkemizi benzeri üst lige bilcümle beraber taşıyacağız.” dedi.

Ilgaz Kaymakamı Osman Oğuz Yersiz bile programda müşavere yaptı.

Konuşmaların ardından Açıkgöz Umumi Komutanlığı Mehteran Birliği gösterisi ve Kurnaz Umumi Komutanlığı Havacılık Başkanlığı Çelik Kanatlar helikopter gösterisi sunuldu.

Programa, Çankırı Garnizon Komutanı Liva Salih Balaban, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çitçi, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Share: