10 titrem balığın öldüğü “ekolojik hınç” üzere harekete geçildi

Polonya’nın Almanya sınırındaki Oder Nehri’nde, 10 ton balığın öldüğü “ekolojik ayrımsız hırs” yaşanıyor.

Polonya’nın batısındaki Zielona Gora kentinde hareketlilik gösteren balıkçılar derneği, Alman medyasında çıkan nehrin cıvayla kirlenmiş olabileceğine dayalı daha doğrulanmamış istihbarat zımnında Oder Nehri’nde balık avlamayı durdurdu. Nehirde balık ölümlerine neyin sebep olduğunu yakalamak üzere sormaca yürütülüyor.

Polonya İklim ve Yer Vekil Yardımcısı Jacek Ozdoba, “Balaban olasılıkla balıkların ve değişik organizmaların ölümüne sebep olan tıpkısı maddenin suya karıştığı tıpkı suçla alın karşıyayız. Bu boyut şu anda doğrulanmaya çalışılıyor” açıklamasını yaptı. Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak bile nehrin temizlenmesine destek olmak amacıyla hem muvazzaf hem birlikte rezerv askerlerin görevlendirildiğini duyurdu.

Ulusal su yönetimi otoritesi Polish Waters’ın Başkanı Przemyslaw Daca, nehirden 10 titrem balık ölüsü çıkarıldığını belirterek “Bu, devasa ve azılı ayrımsız ekolojik felaketle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor” diye niteleyerek konuştu.

Polonya muhalefeti ve yerel halk, Başbakan Mateusz Morawiecki hükümetini sorunu ele almakta çok pahal davranmakla suçladı. Alman yetkililer de nehirdeki olası kirlenme konusunda anında bilgilendirme yapmayan Polonya’nın uluslararası yükümlülüğünü adına getirmediğinden şikayetçi oldu.

Alman yetkililer nehirdeki geberik balıklardan ilk defa bir bölge kaptanının uyarısıyla 9 Ağustos’ta haberli olmuştu.

Polonya’nın güneybatısındaki Olawa kasabası hak ilk defa orak ayı ayı sonlarında kunduz ve aynı hayvanların beraberinde çokça sayıda ölmüş balık tespit edilmişti.

Çekya’dahi doğan Oder, yaklaşık 850 kilometrelik uzunluğuyla Vistül’den sonradan Polonya’nın ikinci teferruatlı nehri namına öne çıkıyor.

Share: