1 milyon arsa ve 10 bin iş yeri için TOKİ’ye referans zamanı! İşte ayrıntılar…

Kira fiyatları ve ev fiyatlarındaki artışın arkası sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yoluyla “İlk evim” ve “İlk Arsam” projesi hazırlandı. Vatandaşların böylece sakametli fiyata hane, arsa ve iş yeri sahibi olabilmesinin önü açıldı.

Cumhuriyet tarihinin bildirme büyük sosyal göz projesi 362 milyar teklik yatırımla hayata geçirilecek TOKİ marifetiyle düz yazı edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde en az 1 sene tevakkuf eden yahut proje il nüfusuna mukayyet, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üstüne devlet sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları yoksuz, daha geçmiş TOKİ vasıtasıyla ocak satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları müracaat yapabilecek. Içtimai konutlar amacıyla aynı haneden bir tane referans alınabilecek. Her haneden aynı can ya konuta ya arsaya müracaat yapabilecek.

BAŞVURULAR ZAMAN BAŞLIYOR

81 ilde evi sıfır vatandaşın icar öder kadar aile sahibi olmasını sağlayacak proje kapsamında düz düzlük arsalar için müracaat süreci bugün başladı. Türkiye’nin değişik illerinde 1 milyon ev imarlı yer ve 28 ilde 10 bin işyeri olan sanayi tesisi meydan alıyor. Müracaat süresi 7 Kasım’a kadar bitmeme edecek. İlk etapta 100 bin arsa ve 10 bin işyeri, 5 yılda 250 bin yer ve 50 bin işyeri yapılması planlanıyordu. Gelen alçak bandaj sonrası arsa sayısında artışa gidildi. Proje kapsamında iki kök arsa yer alıyor. Müstakil konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare büyüklükte olacak. Buraya yapılacak konutların büyüklükleri ise 105 ila 150 metrekare beyninde değişecek.

ARSALAR 10 YIL VADEYLE SUNULACAK

Özgür arsaların fiyatları 192 bin 500, taksitleri ise 1.604 liradan başlayacak. İkinci alternatif ise hisseli parseller olacak. Göz büyüklüğü 150 metrekare olacak. Paylı arsalar 112 bin 500’den başlayan kıymet ve 937 liradan başlayan taksitlerle vatandaşa sunulacak. Piyasa fiyatının altında, yüzde 30 indirimle satılacak arsalar, 10 sene vadeyle, faizsiz şekilde sunulacak. Arsalar, cümbüş, su altyapıları tamamlanmış, ümran planı işlenmiş ve yapım yapmaya amade şekilde vatandaşa tasdik edilecek.

28 İLDE 10 BİN İŞ YERİ SATIŞA ÇIKIYOR

Meydan fiyatı üzerinden yüzde 40 iskonto yapılan işyerleri 350 bin liradan başlayan değer ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle satışa sunuluyor. Genişlik nazik işyerinin fiyatı 1 milyon 300 bin liraya çıkacak ve 9 bin 750 teklik taksitle ifa imkânı sağlanacak. Bedelin yüzde 10’u peşinen alınacak. Kalan takanak, 120 ay vade ile ödenecek. 6 aylık dönemlerde vazifeli maaşı artım oranında çoğalma uygulanacak. TOKİ’nin kuruluşundan bugüne ilk kez uygulayacağı, banal ve orta ölçekli sanayicilere sunulacak işyerleri 28 ilde saha algı. 10 bin sayı işyeri metrekare büyüklüklerine göre 50, 100, 150 ve 250 metrekare tutmak için 4 kategoride satışa sunulacak. İşyerleri, illerin erkek ve ihtiyacına göre farklı sayılarda nesir edilecek

Ankara’da 1.000, İzmir’de 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 500, Diyarbakır ve Kocaeli’de 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’da 350, Mersin Ağacı, Denizli ve Balıkesir’de 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’da 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Kalaba, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’da ise 100 nüsha mensur edilecek.

İŞYERİ İÇİN MÜRACAAT ŞARTLARI NELER?

TC vatandaşı olmak.Projenin bulunduğu iklim nüfusuna mukayyet tutmak veya o ülke sınırlarında faaliyette bulunuyor tevessül etmek.18 yaşını doldurmuş gelmek.Ustalık belgesi, işyeri açma belgesi, ilişkin göz pusat belgesi veya vergi yükümlüsü görünmek, e-tecim yapıldığına dair nace kodu kadar bilgileri gösterir belgeler.Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından beribenzer çocukları mülkiyetinde uran dükkanı olmaması.Müracaat bedeli 2 bin TL olup, kurada işyeri çıkmaması yerinde bu değer izansız reddetme edilecek.

ARSA BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

18 yaşını doldurmuş TC vatandaşı oluşmak.O belediye sınırları içerisinde ikâmet geçmek.Tahsis edilecek arsalar, büyükşehir kalıp ilçelerden herhangi birisinde ise biçim ilçelerden rastgele birisi sınırı içinde ikâmet demek. Farklı belediyelerde ise yer tahsisi öngörülen belediye sınırları içerisinde ikâmet almak.Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin, eşinin yahut olmuş sıfır çocuğunun seçme uray sınırı süresince familya yapmaya elverişli arsaya yahut rastgele yerde tıpkı ocak veya apartmanın ayrı bire bir dairesine bedel olan arsa payına erbap olmaması.Gecekondu Kanunu ve Aplikasyon Yönetmeliği hükümleri göre mamul olan uygulamalardan elan ilk faydalanmamış başlamak.Müracaat bedeli namına 500 TL yatırılması.

Share: